Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır.

Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır.
 
AnasayfaKun FeyekunSSSAramaGaleriKayıt OlRadyoGiriş yap

Kurandan peygamberimizin duaları ..

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
YagmurYurekli
Daimi Üye
Daimi Üye
avatar


Yaş : 26 Kayıt tarihi : 22/02/08 Mesaj Sayısı : 313 Nerden : istanbul Durum : durum???

Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başarı Puanı:
0/0  (0/0)
Ceza Puanı:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Kurandan peygamberimizin duaları .. Paz 24 Şub. 2008 - 23:56

ÖNCE PEYGAMBERİMİZİN DUALARINDAN BAHSEDELİM DİME?

Peygamberlerin Duaları


Âdem (a.s)


7/23- (Âdem ve Havva): “Ey Rabbimiz! Biz ikimiz de kendimize yazık ettik. Eğer Sen, bizi bağışlamaz ve bize rahmet etmezsen işte o zaman biz, kesinlikle perişan oluruz.” dediler.

Ashab-ı Kehf


18/10- O gençler, mağaraya sığındıklarında: “Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve bizi bu işimizde başarılı kıl.” diye dua ettiler.

Büyücüler

/126- “Ey Rabbimiz! Bizim üzerimize sabır yağdır ve bizim canımızı Müslümanlar olarak al.”

Cennetlikler

7/43- …Onlar (cennette): “Bize bu (cennetin) yollarını gösteren Allah'a hamdolsun. Eğer Allah, bize bunun yolunu göstermeseydi, biz bu yolu asla bulamazdık. Rabbimizin peygamberleri bize gerçekten doğru şeyler getirmişler.” derler. Ve orada onlara: “İşte (dünyada) yaptıklarınıza karşılık hak ettiğiniz cennet, burasıdır.” diye seslenilir.


10/10- Onların da, oradaki bütün duaları: “Ey Allah’ım! Seni bütün eksikliklerden uzak tutarız”, birbirlerine iltifatları: “selâm”, dualarının sonu da: “hamd âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur” demeleridir.

Eyyub (a.s)


21/83- Hani Eyyûb, Rabbine: “(Ey Allah’ım) şüphesiz bu hastalık beni bunalttı, Sen merhametlilerin en merhametlisisin.” diye yalvarmıştı.

Havariler

3/53- Ve (Havariler): “Ey Rabbimiz! Biz, senin indirdiğine iman ettik, o peygambere uyduk. Öyleyse bizi de (bu dine) inananlarla beraber yaz.” (diye dua ettiler.)

İbrahim (a.s)127- İbrahim ve İsmail, Kâbe’nin temellerini yükseltirken: “Ey Rabbimiz! (Bunu) bizden kabul buyur. Şüphesiz en iyi işiten ve eksiksiz bilen Sensin.” 128- “Ey Rabbimiz! İkimizi de Sana eksiksiz iman edenlerden kıl, soyumuzdan gerçekten Müslüman bir ümmet çıkar, bize ibadet şeklimizi (ve yerimizi) göster ve tevbelerimizi kabul buyur. Şüphesiz Sen, tevbeleri kabul eden ve çok merhamet edensin.” 129- “Ey Rabbimiz! İçlerinden onlara; Senin ayetlerini okuyacak, Kitap ve hikmeti öğretecek, kendilerini (batıl inançlardan) temizleyecek bir Peygamber gönder. Şüphesiz Sen, çok şerefli, hüküm (ve hikmet) sahibisin.” (diye dua ediyorlardı.)


126- Hani İbrahim: “Ey Rabbim! Bu şehri güvenilir bir belde kıl ve oranın halkından Allah'a ve ahiret gününe inananları çeşitli ürünlerle rızıklandır.” diye dua etti.6/78-79- …“Ey kavmim! Ben kesinlikle sizin (Allah'a) ortak koştuklarınızdan uzağım ve ben, bütün varlığımla yüzümü, gökleri ve yeri yoktan yaratan (Allah’a) çevirdim ve artık ben, asla O’na ortak koşanlardan değilim.” dedi.


14/35- (Bir zamanlar) İbrahim şöyle dua etmişti: “Ey Rabbim! Bu (Mekke) şehri(ni) güvenli kıl, beni ve çocuklarımı putlara tapmaktan uzaklaştır.”14/36- “Ey Rabbim! Gerçekten o (putlar,) insanlardan birçoğunu yoldan çıkardılar. Artık kim bana uyarsa, o bendendir, kim de bana isyan ederse, şüphesiz (yine de) sen, çok bağışlayansın, çok acıyansın.”


14/37- “Ey Rabbimiz! Gerçekten ben, çocuklarımdan bir kısmını Senin kutsal evinin yanında ekin bitmeyen bir vadiye yerleştirdim; Ey Rabbimiz! Onları namazı dosdoğru ve devamlı kıla(nla)r(dan) eyle, insanlardan onlara meyleden kalpler kıl ve onları çeşitli meyvelerle rızıklandır. Umulur ki (Senin bu nimetlerine) şükrederler.”

14/38- “Ey Rabbimiz! Sen bizim gizli ve açık yaptığımız her şeyi bilirsin. (Zaten) yerde ve gökte hiçbir şey, Allah’tan gizlenemez.”

14/39- “İhtiyarlığ(ım)a rağmen bana İsmail'i ve İshak'ı armağan eden Allah’a hamdolsun. Şüphesiz benim Rabbim, (kendisine yapılan) duayı hakkıyla işitendir.”

14/40- “Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelenleri namazı dosdoğru kılanlardan eyle. Ey Rabbimiz! Duamı kabul buyur.”


14/41- “Ey Rabbimiz! (Ahirette) hesabın yapılacağı gün, beni, anamı, babamı ve tüm müminleri bağışla.”


26/84- (İbrahim): “Bana, benden sonrakiler içinde, güzel bir şekilde anılmak nasip eyle!” 85- “Beni nimetlerle donatılmış cennetin mirasçılarından kıl.” 86- “Babamı da bağışla, çünkü o yolunu şaşıranlardandır.” 87- “(İnsanların) dirilecekleri gün, beni utandırma.” 88- “O gün ki; ne mal fayda verir, ne de oğullar!” 89- “Ancak Allah'a, (şirkten ve küfürden) arınmış bir gönülle gelenler hariç.” (diye dua etti.)

37/100- Ey Rabbim! Beni iyi kimselerle karşılaştır.


60/4-5 Onlar (daha sonra): “Ey Rabbimiz! Biz sadece sana güvendik, sana yöneldik. Dönüş de ancak sanadır. Ey Rabbimiz! Bizi, zalimler topluluğu için (onları bize musallat ederek) deneme konusu kılma, Ey Rabbimiz! Bizi bağışla. Şüphesiz çok güçlü, hüküm (ve hikmet) sahibi olan ancak sensin.” diye (dua ettiler.)

Lut (a.s)


26/169- (Lut): “Ey Rabbim! Beni ve ailemi, onların yaptıklarından kurtar.” (dedi.)

Melekler


2/32- (Bunun üzerine) melekler: “(Ey Rabbimiz!) Seni bütün eksikliklerden uzak tutarız. Sen bize ne öğrettiysen biz ancak onu biliriz. Şüphesiz Sen, her şeyi bilirsin ve hüküm (ve hikmet) sahibi olanın tâ kendisisin.” dediler.

Muhammed (a.s)

3/26- (Ey Muhammed! Sen, Rabbine): “Ey hükümranlığın gerçek sahibi olan Allah’ım! Sen hâkimiyeti dilediğine verdiğin gibi, dilediğinden de hâkimiyeti geri alırsın. Dilediğini şereflendirdiğin gibi, dilediğini de rezil edersin. Çünkü her türlü iyilik senin elindedir. Senin gücün her şeye yeter.” 27- “Sen geceyi gündüzün içine soktuğun gibi, gündüzü de gecenin içine sokarsın. Ölüden diriyi çıkardığın gibi, diriden de ölüyü çıkarırsın. Dilediğine de hesapsız rızık verirsin.” (diye dua et.)

6/162-163- “Benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm, hep âlemlerin Rabbi olan ve ortağı bulunmayan, Allah içindir. Ben bununla emrolundum ve (böyle inanarak) Müslüman olanların ilki de benim.” de.

17/80- Ve (o namazda): “Ey Rabbim! Beni girilecek en doğru olana girdir ve çıkarılacak en doğru olana çıkart ve bana yardımcı olarak kendi katından bir kuvvet ver. 81- Hak geldi, batıl yok oldu, şüphesiz batıl yok olmaya mahkûmdur.” diye (dua et.)


23/93- (Ey Muhammed!): “Ey Rabbim! Eğer onların tehdit edildikleri (azaba çarptırıldıklarını) bana mutlaka göstereceksen, 94- “Ey Rabbim! Bu durumda beni, şu zalimler topluluğunun içinde bırakma.” (de.)

23/97- Ve: “Ey Rabbim! Şeytanların (her tür) kışkırtmalarından sana sığınırım. 98- Ve “Ey Rabbim! Onların Bana yaklaşmalarından da sana sığınırım.” de.


23/118- Ve (Ey Muhammed!): “Ey Rabbim! (Beni) bağışla ve (bana) merhamet et, Sen merhamet edenlerin en hayırlısısın.” de.

Musa (a.s)

7/143- Musa, ayılıp kendine gelince: “(Ey Rabbim!) Seni bütün eksikliklerden uzak tutarım. Sana tevbe ettim ve ben, buna* inananların ilkiyim!” dedi.

* Yani: “Sen, Beni asla göremeyeceksin. Fakat dağa bak, eğer o yerinde durabilirse, sen de beni görürsün.” sözüne…


7/155-156- Musa: “Ey Rabbim! Dileseydin bunları da, beni de daha önce helâk ederdin. Şimdi bizi, içimizdeki o beyinsizlerin yaptıkları yüzünden helâk mi edeceksin? Bu, sadece senin kendisiyle dilediğini şaşırttığın, dilediğine de yol gösterdiğin bir imtihanındır. Bizim tek sahibimiz sensin. Bizi affet ve bize merhamet et, çünkü sen bağışlayanların en hayırlısısın. Ve bize, hem bu dünyada, hem de ahirette iyilik yapmayı nasip et. Biz gerçekten, Sana yöneldik.” dedi.


20/25- (Musa): “Ey Rabbim! Benim göğsüme genişlik ver,” 26- “Bana işimi kolaylaştır,” 27- “Dilimdeki anlatım bozukluğunu gider,” 28- “Ki sözümü iyi anlasınlar,” 29-30- “Ailemden birisini, Kardeşim Harun'u bana yardımcı kıl,” 31- “Onunla arkamı kuvvetlendir,” 32- “Ve onu işimde bana ortak kıl,” 33- “Böylece Seni daha çok tesbih edelim.” 34- “Ve Senin adını daha çok analım.” 35- “Şüphesiz Sen, bizi (her an) görüp duruyorsun.” dedi.
28/16- Musa: “Ey Rabbim! Doğrusu ben, kendime zulmettim. Beni bağışla” dedi.


28/17- (Musa): “Ey Rabbim! Bana bu lütfundan dolayı, artık suçlulara asla destekçi olmayacağım.” dedi.

28/21- (Musa): “Ey Rabbim! Beni bu zalimler topluluğundan kurtar.” dedi.


28/24- (Musa): “Ey Rabbim! (başıma) getirdiğin hayırlı işlerden dolayı (şimdi de) fakir düştüm (yardımına muhtacım.)” dedi.

Müslümanlar

2/285- Ve onlar: “İşittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Bizim günahlarımızı bağışla. Çünkü dönüş, Sanadır.” dediler.


2/286- (Ve onlar): “Ey Rabbimiz! Eğer unutur ya da yanılırsak bizi hesaba çekme. Ey Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmeyeceği yükü de yükleme, bizi affet, günahlarımızı bağışla ve bize merhamet et. Çünkü bizim tek efendimiz Sensin. Kâfir toplumlarına karşı bize yardım et.” (dediler.)

2/201- Onlardan öyleleri de vardır ki: “Ey Rabbimiz! Bize dünyada da güzellik ver, ahirette de güzellik ver ve bizi cehennem azabından koru!” diye dua ederler.


3/191- O (akıl sahipleri): “Ey Rabbimiz! Sen, bütün bunları boşuna yaratmadın. Biz, Seni bütün eksikliklerden uzak tutarız, bizi Cehennem azabından koru.” 192- “Ey Rabbimiz! Sen, kimi cehenneme koyarsan onu rezil-rüsva edersin. Artık orada zalimler için bir yardımcı da yoktur.” 193- “Ey Rabbimiz! Biz, 'sadece Rabbinize iman edin' diyerek (tüm insanları) imana çağıran davetçiyi* işitir işitmez, hemen iman ettik. Ey Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla, kusurlarımızı ört ve bizleri itaatkâr kullarınla beraber huzuruna kabul et.” 194- “Ey Rabbimiz! Bize peygamberlerin vasıtasıyla vaat ettiklerini ver ve kıyamet günü bizi, rezil-rüsva etme. Şüphesiz Sen, verdiğin sözden asla dönmezsin.” (diye dua ederler.)

*Bu davetçi, Peygamber efendimiz olabileceği gibi Kur’an veya daha sonra gelen davetçiler de olabilir.3/147- O (sabredenler): “Ey Rabbimiz! Bizim günahlarımızı ve yaptığımız işlerdeki aşırılıklarımızı bağışla, ayaklarımızı kaydırma ve kâfirler karşısında bize yardım et.” derler.

3/8- (Akıl sahibi olan kimseler): “Ey Rabbimiz! Bizleri doğru yola ulaştırdıktan sonra, kalplerimizi haktan saptırma, bize kendi katından rahmet bağışla. Şüphesiz, tek karşılıksız veren, Sensin.” 9- “Ey Rabbimiz! Kendisinde şüphe olmayan (mahşer) gününde, insanları bir araya getirecek olan, kesinlikle Sensin. Şüphesiz Allah, verdiği sözden asla dönmez.”

4/75- “Ey Rabbimiz! Bizleri bu halkı zalim olan memleketten kurtar, bize katından bizi iyi idare edecek bir sahip ve yine bize katından bir kurtarıcı gönder.”


3/191- … “Ey Rabbimiz! Sen bütün bunları boşuna yaratmadın, biz Seni bütün eksikliklerden uzak tutarız, bizi Cehennem azabından koru.” (derler.)

3/192- “Ey Rabbimiz! Sen kimi cehenneme koyarsan onu rezil-rüsva edersin. Artık orada zalimler için bir yardımcı da yoktur.”


3/193- “Ey Rabbimiz! Biz, 'sadece Rabbinize iman edin' diyerek (tüm insanları) imana çağıran davetçiyi işitir işitmez hemen iman ettik. Ey Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla, kusurlarımızı ört ve bizleri itaatkâr kullarınla beraber huzuruna kabul et.”

3/194- “Ey Rabbimiz! Bize peygamberlerin vasıtasıyla vaat ettiklerini ver ve kıyamet günü bizi rezil-rüsva etme. Şüphesiz sen, verdiğin sözden asla dönmezsin.” (diye dua ederler.)25/74- (Ve o kullar): “Ey Rabbimiz! Bize eşlerimizden ve çocuklarımızdan gözümüzü aydınlatacak (nesiller) bağışla ve bizi takva sahiplerine öncü kıl!” derler.


59/10- Onlardan sonra gelenler de (onlar için): “Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla ve iman edenlere karşı gönüllerimizde çekememezlik bırakma. Ey Rabbimiz! Gerçekten Sen, çok acıyan ve çok merhamet edensin.” diye dua ederler.


60/4- Onlar, (İbrahim’in kavminden olan müslümanlar): “Ey Rabbimiz! Biz sadece sana güvendik, sana yöneldik. Dönüş de ancak sanadır.” 5- “Ey Rabbimiz! Bizi, zalimler topluluğu için (onları bize musallat ederek) deneme konusu kılma, Ey Rabbimiz! Bizi bağışla. Şüphesiz çok güçlü, hüküm (ve hikmet) sahibi olan ancak sensin.” diye (dua ettiler.)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
FERASETLİ
Vıp
Vıp
avatar


Yaş : 37 Kayıt tarihi : 25/10/07 Mesaj Sayısı : 775 Nerden : İSTANBUL Durum :

Aktiflik:
50/100  (50/100)
Başarı Puanı:
50/100  (50/100)
Ceza Puanı:
0/100  (0/100)
MesajKonu: Geri: Kurandan peygamberimizin duaları .. Ptsi 25 Şub. 2008 - 0:00

alkış
_________________
ImageChef.com - Custom comment codes for MySpace, Hi5, Friendster and more
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
JeRFi
Altın Üye
Altın Üye
avatar


Yaş : Kayıt tarihi : 04/05/08 Mesaj Sayısı : 1128 Nerden : Durum :

Aktiflik:
70/100  (70/100)
Başarı Puanı:
100/100  (100/100)
Ceza Puanı:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Geri: Kurandan peygamberimizin duaları .. Salı 6 Mayıs 2008 - 9:31

4/75- “Ey Rabbimiz! Bizleri bu halkı zalim olan memleketten kurtar, bize katından bizi iyi idare edecek bir sahip ve yine bize katından bir kurtarıcı gönder.”

bravo
_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

Kurandan peygamberimizin duaları ..

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır. :: ๑۩۩๑ İSLAM VE KURAN ๑۩۩๑ :: Dua -