Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır.

Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır.
 
AnasayfaKun FeyekunSSSAramaGaleriKayıt OlRadyoGiriş yap

Kütüb-i Sitte

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
*Mujaahed*
Daimi Üye
Daimi Üye
avatar


Yaş : Kayıt tarihi : 01/07/07 Mesaj Sayısı : 419 Nerden : Gaibden Durum : Cihatta...

Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başarı Puanı:
0/0  (0/0)
Ceza Puanı:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Kütüb-i Sitte Salı 18 Mart 2008 - 18:53

Kütüb-i Sitte, Arapça “kitaplar” mânâsına gelen “kütüb” kelimesiyle “altı” mânâsına gelen “sitte” kelimesinden meydana gelmiş bir tâbir olup, “altı kitap” anlamındadır.
Kütüb-i Sitte, İslâm dininin en önemli iki kaynağından biri niteliğindeki sünnet malzemesini meydana getiren ve en sahih (güvenilir) hadislerden oluşan altı hadis kitabına verilen genel isimdir. Söz konusu bu altı kitap Kur’ân-ı Kerîm’den sonra en sahih kitaplar olarak kabul edilen Buhârî ile Müslim’in Câmiu’s-Sahîh adlı eserleri ile Ebû Dâvud, Tirmizî, Nesâî ve İbn Mâce’nin Sünen türündeki eserlerinden ibârettir.
İbn Mâce’nin kitabı yerine İmam Mâlik yâhut Dârimî adlı âlimlerin kitaplarını Kütüb-i Sitte’den sayanlar olmuşsa da genel olarak İbn Mâce’nin kitabı Kütüb-i Sitte’nin altıncı kitabı olarak benimsenmiştir.

Kütüb-i Sitte’nin Oluşumu

Hadis ilminin altın çağı olarak bilinen h. III. asrın İslâmî ilimlerini, özellikle hadis ilimlerini araştırmak açısından büyük bir önemi vardır. Bu asırda “Sahîhayn” (en güvenilir iki hadis kitabı) olarak bilinen Buhârî ve Müslim’in kitapları ardarda telif edilmiş ve müellifleri henüz hayatta iken büyük ilgi görmüştür.

Onlardan bir asır kadar sonra yaşamış olan Sa‘îd b. Seken (v. 353/ 964), Buhârî ve Müslim’in Câmî türündeki eserleri ile Ebû Dâvûd ve Nesâî’nin Sünen türündeki eserlerinin İslâm’ın temelleri olduğunu ifâde etmiştir. Daha sonra bunlara Tirmizî’nin Sünen’i de eklenmiş ve bu beş kitap usûl-i hamse (beş temel) diye adlandırılmıştır. Bu oluşumun ilk defâ ne zaman ve kim tarafından ortaya konduğu hakkında bir bilgiye ulaşılamamıştır. Ancak kaynaklarda Tirmizî’nin eserinin, h. V. yüzyıldan sonra rağbet görerek bu temel kitaplar arasında yer aldığı bildirilmektedir.
H.V. asrın sonlarına doğru Usûl-i hamse adı verilen bu kitaplara İbn Mâce’nin Sünen’i de eklenerek Sahîhayn (Buhârî ve Müslim’in kitapları) ve dört Sünen’den (Ebû Dâvud, Tirmizî, Nesâî ve İbn Mâce’nin sünen türündeki eserleri) oluşan bu altı kitap ilk defâ Ebu’l-Fazl Muhammed b. Tâhir el-Makdisî (v. 507/ 1113) tarafından Kütüb-i Sitte olarak adlandırılmış ve hicrî VII. asırdan itibaren hadis ilminde bu kitaplar Kütüb-i Sitte olarak anılagelmiştir.

tıkla indir


/alıntı
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
*NiSa*
Vıp
Vıp
avatar


Yaş : Kayıt tarihi : 18/03/08 Mesaj Sayısı : 2024 Nerden : iLiM KeRVaNi Durum : iKRaFM

Aktiflik:
100000/100  (100000/100)
Başarı Puanı:
100/100  (100/100)
Ceza Puanı:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Geri: Kütüb-i Sitte Salı 18 Mart 2008 - 19:01

Allah (c.c.) razı olsun... bravo
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.ilimkervani.com

Kütüb-i Sitte

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır. :: ๑۩۩๑ Genel ๑۩۩๑ :: Ofline Kitaplar -