Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır.

Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır.
 
AnasayfaKun FeyekunSSSAramaGaleriKayıt OlRadyoGiriş yap

Yönetim Modelleri (!!!)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
sahasan

avatar


Yaş : Kayıt tarihi : 01/07/07 Mesaj Sayısı : 1008 Nerden : Industry Engineering Durum : Zülfad-'l

Aktiflik:
50/100  (50/100)
Başarı Puanı:
15/100  (15/100)
Ceza Puanı:
0/0  (0/0)

MesajKonu: Yönetim Modelleri (!!!) Perş. 20 Mart 2008 - 11:31

Yönetim Modelleri
Rol Modeli, Varoluşçu Modeli, Vs vs
Arkadaşlar yöneticilikte artık bir sisteme dayalı ve geliştirilen değiştirilen bir uygulama şeklini almıştır. Belki yıllar öncesinde kullanılan modeller bir veya birkaç tane idi. Kişiler gel, git yap otur gibi komutlara koşulsuz uymakta idi. Zaman ve şartlar değişmiştir. İnsan Faktörünün olduğu yerde hareket düşünce söz ve insana ait davranış biçimleri olduğundan onlara karşı devamlı değişen devamlı modeller uygulamak gerekir. Her zaman devamlı aynı model uygulanacak diye kural yoktur. İnceleyim okuyalım. Okumayanları uyaralım.gülen))

GÖREV MODELİ

Bu model yönetime çok değişik bir yaklaşım getirir. Yönetimin varlığı kendini, sorunların sürekli ve başarılı çözümleri şeklinde gösterir. Önce sorun tanımlanır. Sonra eldeki kaynakları ve çözüm seçenekleri belirlenir. Bu sistem bir grup insana teslim edilir. Kurullar çalışır, Üretim devreye girer ve bekleme dönemi başlar. Sonuçların değerlendirilme gücü-yeteneği, verilen karardaki isabet, sorunların başarıyla ve kesin çözümünü sağlar.
Bu modelin özünde GRUBUN çeşitli bölümlerinin belirli bir konu ya da sorun özeline eğilmesi ve o noktada odaklaşmasının en iyi biçimde belirlenmesi vardır.
Güç, merkezci modelde olduğu gibi merkezde veya rol modelinde olduğu gibi zirvede değildir. GRUP birbirine bağlı komando birliklerinden oluşan bir ağa benzetilir. Her birimin kendi yapısı içinde belirli bir faaliyeti vardır ve bunlar genel strateji içinde belirli bir sorumluluğu üstlenirler.
Bu model gücünün ve etkisinin kaynağı olarak sadece uzmanlığı tanır. Yaş, hizmet süresi veya patrona yakınlık önemli değildir. Gurubunuza uyum sağlamanız için ihtiyacınız olan sadece yetenek, BULUŞ GÜCÜ , yeni bir yaklaşım ve duyarlı sezgilerdir. Yeteneğin takdir edilip şans verildiği, gerçeklere fırsat tanındığı bir sistemdir bu. Grubun, “sorunun çözümü” olan bir ana amacı vardır. Burada elemanlar istekle çalışırlar ve kararları ortak alırlar. Diğer modellerde görülen kişisel çatışmalara bu sistemde çok az rastlanır.
Ortak amacı olan bir grupta önderlik savaşı oldukça az rastlanan bir sorundur. Buna karşılık grupta olgun bir saygı, uyum ve insanların önüne problem çıkarmak yerine onlara yardımcı olma eğilimi yaygındır. Herkes belli bir amaca yönelmiştir. Ayrıca rol modelinde olduğu gibi kurul olarak adlandırılan birimler bu modelde takım ya da ekip adını alırlar.
Görev modeli oldukça zor bir sistemdir. Kadroyu Oluşturmada uzmanların oluşumunda zorluklar ortaya çıkabilir. Sürekli olarak proje üretirler bu da Devamlı üretim demektir. Sorunlar çoğunlukla anında çözülmez. Bu nedenle arka arkaya denemeler yapılır. Denemeler sırasında bir yığın hatalar oluşur. Hatalar düzeltilse bile bunun da bir maliyeti vardır.
Kısacası görev modeli, grup yeni bir konuma hazırlanırken uygulanması gereken ideal bir sistemdir. Genellikle de böyle durumlarda başarı, bu masrafları karşılayacak çıktıların elde edilmesiyle ödüllenmiş olur.
Bu modelin zor dönemi gerçekleştirilen aşama sonunda, ya da sorunlar kalıcı olarak bir daha belirmeyecek şekilde çözümlendiğinde veya iş tekdüze hal aldığında, görev modeli şirket için birdenbire çok pahalı bir nitelik kazanır.
Bu model, herşeyin yolunda gittiği, ancak ilerleme kaydedilmeyen sabit dönemler için uygun olmaz. Eğer çok başarılı olunursa ve grup çok büyürse, her şeyin yerli yerine oturmasının bekleneceği, olağan işlerin yapılacağı bir dönem başlar. Bu da modeli kısa zamanda “rol” modeline çevirir.
Başarısızlık, görev sistemi eğiliminde olanların çözmekte zorlandıkları, belki de başarılı olamadıkları bir sorundur.
Bu zor dönemde karar almak ve başarısız ukalalara ne yapacaklarını söylemek için de merkezcil sistemin otoriter tepe yöneticisi gerekir.
Bu zamanda bu model değiştirilmelidir.
_________________


Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır.
Bu Nedenle Artık Buraya Üye Olunamayacaktır.
/Bilginize
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

Yönetim Modelleri (!!!)

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır. :: ๑۩۩๑ İstediğiniz Konular ๑۩۩๑ :: Kİşisel Gelişim -