Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır.

Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır.

AnasayfaKun FeyekunSSSAramaGaleriKayıt OlRadyoGiriş yap

Sevilmenin Kısa Yolları..

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
ayku
Daimi Üye
Daimi Üye

Yaş : Kayıt tarihi : 25/07/07 Mesaj Sayısı : 179 Nerden : .................. Durum : iyice

Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başarı Puanı:
0/0  (0/0)
Ceza Puanı:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Sevilmenin Kısa Yolları.. Perş. 27 Mart 2008 - 14:17

Sevilmenin yolu sevmesini bilmektir. Başka bir tabirle, iyi insan, herkes tarafından sevilir. Dinimizin bildirdiği esaslara uyan Müslüman iyi insan demektir.

Hemen herkes, kendisiyle ilgilenilmesini, kendisinden, işlerinden bahsedilmesini ister.
Çok kimsenin bir dakikalık telefon konuşmasında, beş-on defa (Ben) dediği tespit edilmiştir.

Çok kimseyi, hükümet kurulmasından çok, kendi meselesi ilgilendirir. Başkasına yaklaşabilmek için onun sevdiği, ilgilendiği konuları bilmek gerekir.

Hemen her insan, en az bir bakımdan kendini çok insandan üstün görür. (Ben bakan olsam, ben başbakan olsam şöyle yaparım) dediği görülür. Belki böyle konuşan kimselerin çoğunun müdür olacak kabiliyeti bile yoktur. Çünkü insanın nefsi, daima yükselmeyi, şef olmayı, başkalarının kendisine tâbi olmasını ister. Bu, nefsin arzusudur.

Herkeste de nefs olduğunu düşünerek, ona göre hareket edilirse, çetin meseleleri çözmek zor olmaz.
Bir kimsenin sevdikleri, kendini beğenip takdir edenlerdir.
O halde sevilmek için başkalarını takdir edip sevmek gerekir.
İnsanın nefsi takdirden hoşlanır, tenkitten hoşlanmaz. Tenkit, düşmanlığa yol açar.

Başkalarının bize nasıl muamele etmelerini istiyorsak, biz de onlara aynı şekilde davranmalıyız! Mesela gülerek karşılanmayı, bir çay, bir kahve ikram etmelerini istiyorsak, biz de başkalarını güler yüzle karşılamalıyız, onlara gerekli ikramda bulunmalıyız!

Sevilmek, takdir kazanmak için, herkese samimi bir alaka göstermek, gülümseyerek selam vermek, hal ve hatır sormak lazımdır.

Yapmacık hareketlerden da kaçınmalıdır! Yapmacık hareketler, fayda yerine zarar verir. Kendimize "Samimiyetsiz" dedirtmemeliyiz. Samimi olmaya kendimizi alıştırmalıyız! Mesela telefonla arayıp kendini tanıtmayan birisine, (İnsan önce kendini tanıtır) diyerek tenkitle söze başlamamalıdır! (Buyurun efendim, kiminle müşerref oluyorum) diyerek karşımızdakinin kendisini takdim etmesine fırsat vermelidir! Daha sonra, (Efendim, size yardımcı olmak benim için bir şereftir) dersek, karşımızdakinin kalbini fethetmeye giden yolu keşfetmişiz demektir.

Kendini sevdirmenin yolu, iyi insan olmaktır. İyi insan da güzel ahlaklı olandır. Güzel ahlak nedir?
Güzel ahlakla ilgili hadis-i şeriflerden birkaçı şöyle:
(Kendinden uzaklaşanlara yaklaşmak, zulmedenleri affetmek, kendini mahrum edenlere [Kendine bir şey vermeyenlere] ihsan etmek, güzel huylu olmaktır.) [İ. Süyuti]

(İyi huyları tamamlamak, yerleştirmek için gönderildim.) [Hakim]
(Sureti ve huyu güzel olan kimseyi Cehennem ateşi yakmaz.) [Taberani]

(İyi huylu, iki cihan saadetine kavuşur.) [Taberani]
(En hayırlı şey, güzel ahlaktır.) [İbni Hibban]
(Güzel ahlaklı olmak, saadettendir.) [Beyheki]

(Mallarınızla bütün insanlara yardım edemezsiniz, malınız kâfi gelmez. Fakat onları güler yüz ve güzel huy ile hoşnut edebilirsiniz.) [Bezzar]

(Güzelin güzeli, güzel ahlaktır.) [İbni Asakir]
(En iyiniz, ahlakı en güzel olanınızdır.) [Buhari]

(Mümin güzel ahlakı ile, gündüz oruç tutan, gece ibadet edenin derecesine yükselir.) [Tirmizi]
(Kıyamette, terazide güzel ahlaktan daha ağır gelen başka şey yoktur.) [Tirmizi]
Kullanıcı profilini gör
*Mujaahed*
Daimi Üye
Daimi Üye

Yaş : Kayıt tarihi : 01/07/07 Mesaj Sayısı : 419 Nerden : Gaibden Durum : Cihatta...

Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başarı Puanı:
0/0  (0/0)
Ceza Puanı:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Geri: Sevilmenin Kısa Yolları.. Perş. 27 Mart 2008 - 15:24

Alıntı :
Sevilmek, takdir kazanmak için, herkese samimi bir alaka göstermek, gülümseyerek selam vermek, hal ve hatır sormak lazımdır.

evet bencede

sağolun çok güzel bir paylaşım
Kullanıcı profilini gör
>MUayME<
Vıp
Vıp

Yaş : Kayıt tarihi : 12/03/08 Mesaj Sayısı : 524 Nerden : ankara Durum : mahkum

Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başarı Puanı:
0/0  (0/0)
Ceza Puanı:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Geri: Sevilmenin Kısa Yolları.. Perş. 27 Mart 2008 - 19:47

ALLAH razı olsun kardeşim emeğine sağlık

müslümalığa yakışır birer bireyler oluruz inşeallah

tebessümüyle, takvasıyla, edebiyle

güzel ahlaka sahip mü'min ve mü'mineler olmamız dileklerimle ...ALLAH-U ZÜLCELAL yarve yrdımcımız olsun inşeallah
Kullanıcı profilini gör
sultan_mehmet
Moderatör Adayı
Moderatör Adayı

Yaş : Kayıt tarihi : 04/09/07 Mesaj Sayısı : 1288 Nerden : c:/windows/system32.dll Durum : sosyal bilgiler

Aktiflik:
1000/100  (1000/100)
Başarı Puanı:
1000/100  (1000/100)
Ceza Puanı:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Geri: Sevilmenin Kısa Yolları.. C.tesi 29 Mart 2008 - 15:14

Kript3X demiş ki:
Alıntı :

evet bencede

tamam

Her Hakkim Saklidir®™
| l | lllll| lll||ll || lll
3102 2103 02312 77
Kullanıcı profilini gör http://www.kunfeyekun.ailesiyiz.biz
*NiSa*
Vıp
Vıp

Yaş : Kayıt tarihi : 18/03/08 Mesaj Sayısı : 2024 Nerden : iLiM KeRVaNi Durum : iKRaFM

Aktiflik:
100000/100  (100000/100)
Başarı Puanı:
100/100  (100/100)
Ceza Puanı:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Geri: Sevilmenin Kısa Yolları.. Çarş. 4 Haz. 2008 - 11:07

sultan_mehmet demiş ki:
Kript3X demiş ki:
Alıntı :

evet bencede

tamam
tamam
Hak teala razı olsun,emeğinize sağlık gül idi

Lütfen Kurallara Uyalım!!!
Kullanıcı profilini gör http://www.ilimkervani.com
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Sevilmenin Kısa Yolları..

Sevilmenin Kısa Yolları..

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası