Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır.

Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır.
 
AnasayfaKun FeyekunSSSAramaGaleriKayıt OlRadyoGiriş yap

NAMAZ DİNİN DİREĞİ

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
>MUayME<
Vıp
Vıp
avatar


Yaş : Kayıt tarihi : 12/03/08 Mesaj Sayısı : 524 Nerden : ankara Durum : mahkum

Aktiflik:
0/0  (0/0)
Başarı Puanı:
0/0  (0/0)
Ceza Puanı:
0/0  (0/0)
MesajKonu: NAMAZ DİNİN DİREĞİ Ptsi 7 Nis. 2008 - 13:43

ÜÇYÜZDÖRDÜNCÜ MEKTUB
Bu mektub, mevlana Abdül-hayy için yazılmışdır.
Kur'an-ı kerimin birçok yerinde, (Amel-i saliha) işliyenlerin Cennete girecekleri bildirilmekdedir. Bunu açıklamakda ve şükr etmeği ve namazın esrarını bildirmekdedir:

Allahü tealaya hamd etdikden ve Peygamberimize (a.s) salevat getirdikden sonra, seadet-i ebediyyeye erişmenize dua ederim.


Allahü teala, birçok ayet-i kerimede, amel-i saliha işleyen müminlerin, Cennete gireceklerini bildiriyor. Bu (Amel-i salih)lerin neler olduğunu, çok zamandan beri araşdırıyordum. İyi işlerin hepsi mi, yoksa birkaçı mı diyordum. Eğer, iyi şeylerin hepsi olsa, bunları kimse yapamaz. Birkaçı ise, acaba hangi iyi işler isteniliyor? Nihayet, Allahu teala, lutf ederek şöyle bildirdi ki, (Amel-i saliha), islamın beş rüknü, direğidir. İslamın bu beş temelini, bir kimse hakkı ile, kusursuz yaparsa, Cehennemden kurtulması kuvvetle umulur. Çünki bunlar, aslında salih işler olup, insanı günahlardan ve çirkin şeyleri yapmakdan korur. Nitekim, Ankebut suresi, kırkbeşinci ayetinde mealen, (Kusursuz kılınan bir namaz, insanı pis, çirkin işleri işlemekden korur) buyuruldu. Bir insana, islamın beş şartını yerine getirmek nasib olursa, nimetlerin şükrünü yapmış olur. Şükrü yapınca, Cehennem azabından kurtulmuş olur. Çünki, Nisa suresi, yüzkırkaltıncı ayetinde mealen, (iman eder ve şükr ederseniz, azab yapmam) buyuruldu. O halde, islamın beş şartını yerine getirmeğe can ve gönülden çalışmalıdır.


Namaz Dinin Direği


Bu beş arasında bedenle yapılacakların en mühimmi, namazdır ki, dinin direğidir. Namazın edeblerinden bir edebi kaçırmıyarak kılmağa gayret etmelidir. Namaz tamam kılınabildi ise, islamın esas ve büyük temeli kurulmuş olur. Cehennemden kurtaran sağlam ip yakalanmış olur. Allahu teala, hepimize doğru dürüst namaz kılmak nasib eylesin!


Namaza dururken, (Allahü ekber) demek, (Allahü tealanın, hiçbir mahlukun ibadetine muhtac olmadığını, her bakımdan hiçbirşeye ihtiyacı olmadığını, insanların namazlarının, Ona faidesi olmıyacağını) bildirmekdedir. Namaz içindeki tekbirler ise, (Allahu tealaya karşı yakışır bir ibadet yapmağa liyakat ve gücümüz olmadığını) gösterir. Rukü'deki tesbihlerde de, bu mana bulunduğu için, rukü'den sonra, tekbir emr olunmadı. Halbuki, secde tesbihlerinden sonra emr olundu. Çünki, secde tevadu ve aşağılığın en ziyadesi ve zıllet ve küçüklüğün son derecesi olduğundan, bunu yapınca, hakkı ile, tam ibadet etmiş sanılır. Bu düşünceden korunmak için secdelerde yatıp kalkarken, tekbir söylemek sünnet olduğu gibi, secde tesbihlerinde a'la demek emr olundu. Namaz, müminin miracı olduğu için, namazın sonunda, Peygamber efendimizin (a.s) mirac gecesinde söylemekle şereflendiği kelimeleri okumak emr olundu. O halde, namaz kılan bir kimse, namazı kendine mirac yapmalı. Allahü tealaya yakınlığının nihayetini namazda aramalıdır.

Peygamberimiz (a.s) buyurdu ki, (İnsanın, Rabbine en yakın olduğu zeman, namaz kıldığı zamandır). Namaz kılan bir kimse, Rabbi ile konuşmakda, Ona yalvarmakda ve Onun büyüklüğünü ve Ondan başka herşeyin hiç olduğunu görmekdedir. Bunun için, namazda korku, dehşet, ürkmek hasıl olacağından, teselli ve rahat bulması için, namazın sonunda, iki defa selam vermesi emr buyuruldu. Peygamberimiz (a.s) bir hadis-i şerifde, (Farz namazdan sonra 33 tesbih, 33 tahmid, 33 tekbir ve bir de tehlil) emr etmişdir. Bunun sebebi, bu fakirin anladığına göre, namazdaki kusurlar (Tesbih) ile örtülür. Layık olan, tam ibadet yapılamadığı bildirilir. (Tahmid) ile, namaz kılmakla şereflenmenin Onun yardımı ve erişdirmesi ile olduğu bilinerek, bu büyük nimete şükr, hamd edilir. (Tekbir) ederek de, Ondan başka ibadete layık kimse olmadığı bildirilir.

Namaz,şartlarına ve edeblerine uygun olarak kılınır ve yapılan kusurlar da böylece örtülüp, namazı nasib etdiğine de şükr edip ve ibadete, başka hiç kimsenin hakkı olmadığı, kalbinden temiz ve halis olarak, kelime-i tevhid ile bildirilince, bu namaz, kabul olunabilir. Bu kimse, namaz kılanlardan ve kurtuluculardan olur. Ya Rabbi! Peygamberlerinin en üstünü hurmeti için (a.s) bizleri namaz kılan ve kurtulan, mesud kullarından eyle! Amin.

Azıcık müslimanlığı et merak,
Din büyüklerinin sözüne bir bak!
Okusan, anlarsın sen de, o zaman,
Ne diyor Muhammed aleyhisselam?
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
sabır hafızım
Vıp
VıpYaş : Kayıt tarihi : 14/03/08 Mesaj Sayısı : 483 Nerden : kalemimdennn... Durum : hamdimiz daim olsun...

Aktiflik:
60/100  (60/100)
Başarı Puanı:
50/100  (50/100)
Ceza Puanı:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Geri: NAMAZ DİNİN DİREĞİ Ptsi 7 Nis. 2008 - 14:47

alkış alkış alkış papatya papatya papatya
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
*NiSa*
Vıp
Vıp
avatar


Yaş : Kayıt tarihi : 18/03/08 Mesaj Sayısı : 2024 Nerden : iLiM KeRVaNi Durum : iKRaFM

Aktiflik:
100000/100  (100000/100)
Başarı Puanı:
100/100  (100/100)
Ceza Puanı:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Geri: NAMAZ DİNİN DİREĞİ Ptsi 7 Nis. 2008 - 16:26

Canım teyzem emeğine sağlık... gül gül gül
_________________

Lütfen Kurallara Uyalım!!!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.ilimkervani.com
sahasan

avatar


Yaş : Kayıt tarihi : 01/07/07 Mesaj Sayısı : 1008 Nerden : Industry Engineering Durum : Zülfad-'l

Aktiflik:
50/100  (50/100)
Başarı Puanı:
15/100  (15/100)
Ceza Puanı:
0/0  (0/0)

MesajKonu: Geri: NAMAZ DİNİN DİREĞİ Ptsi 7 Nis. 2008 - 16:51

Alıntı :
Namaz kılan bir kimse, dinini doğrultmuştur.

Namaz kılmayan ise, dinini yıkmış olur.Namazı, doğru dürüst kılarsa eğer insan,

Kurtulur, günah olan kötü işler yapmaktan.

Allah razı olsun gül idi
_________________


Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır.
Bu Nedenle Artık Buraya Üye Olunamayacaktır.
/Bilginize
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

NAMAZ DİNİN DİREĞİ

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu Forum www.kunfeyekun.org adresine Taşınmıştır. :: ๑۩۩๑ İSLAM VE KURAN ๑۩۩๑ :: Namaz -